Good Wife

Házimunka egyszeregy 2.

Tegnap arról volt szó, hogy milyen napi rutinokat kell letudnunk ahhoz, hogy fenntartható rendet teremtsünk az otthonunkban. A napi fél óra valóban nem sok idő, és ennyi ideig bármit ki lehet bírni, na de az tuti, hogy ezzel a napi rutinnal főként csak látszatrendet és látszattisztaságot teremthetünk. Ma kicsit mélyebbre ásunk, és megnézzük, mik azok a feladatok, melyeket a hét során egyszer mindenképpen el kell végeznünk, hogy a látszattakarításból valódi tisztaság legyen.

takarítás 002

Ahogy az előző cikkben is említettem, a tervezés és a szervezés mindig az első lépése egy cél megvalósításának. Ebben az esetben sem teszünk másként. Mielőtt a lovak közé csapnánk meg kell határoznunk, hogy mit, mikor és hogyan fogunk elvégezni. Az első, egyben legnehezebb feladat a mikor meghatározása, hiszen a heti takarítás jóval több időt vesz igénybe, mint a napi, maximum 30 perces rutinfeladat. Nézzük meg a naptárunkat, gondoljuk át, melyik napra tudjuk magunkat szabaddá tenni maximum 2 órára. Valószínűleg nem fogunk eddig takarítani, de inkább becsüljük túl az időtartamot, mint hogy kapkodnunk kelljen. Ha feltétlenül nincs időtök hétköznap, esetleg hétvégére is be lehet suvasztani ezt a 2 órát, de akkor bátran vonjátok be a családtagokat is. Férj porszívózik, kisiskolás összeszedi a játékokat, a kamasz pedig kisuvickolja a kádat, és így tovább. Lehetőség szerint azonban a hétvégét hagyjuk meg a pihenésnek és a kikapcsolódásnak. Csak halkan hozzátenném, hogy a legtöbb nő számára a hétvége abszolút nem egyenlő a pihenéssel, hiszen ilyenkor otthon vannak a családtagok is, akiket etetni, itatni kell, valamint a vasárnapi ebéd sem egy órás művelet szokott lenni. Egy szó, mint száz, keressünk egy napot, amikor van 2 szabad óránk.

Ha kiválasztottuk az időpontot, ne hagyjuk, hogy valami kizökkentsen. Ne fogjuk arra, hogy “ezen a héten nem megy, mert kávézok a barátnőmmel pont abban az időpontban, amit kijelöltem”, vagy “a mama pont akkor jönne látogatni, amikor a takarítós órák zajlanak”. Ne legyünk restek, ha elterveztünk valamit, vigyük is véghez, mert különben iszonyat lelkiismeret furdalást okozhat. Bátran mondjuk le a programokat, a barátnő holnap is barátnő marad, a mama meg megnézhet még egy szappanoperát a televízióban.

Ezután fogjunk egy papírt, és listázzuk mindazokat a teendőket, amiket egy alapos takarítás során el kell végeznünk. Itt nem véletlenül nem adok meg instrukciókat, hiszen nem ugyanúgy élünk, nem ugyanakkora a lakásunk, és nem mindenkinek jelenti ugyanazt a rend és a tisztaság. Mankóként azért megadok egy általános leírást, ami alapján elindulhattok, de lényeges, hogy nyugodtan alakítsátok át úgy, ahogy nektek az kézenfekvő. Például nekem nincs balkonom, tehát az itteni takarítás az én listámról elmarad. Van viszont egy általános szabály, amit azért lakástól függetlenül érdemes betartani. Mindig fentről lefelé és bentről kifelé haladva takarítsunk. Ez vonatkozik a takarítás minden mozzanatára, a rendrakáson át a porszívózásig mindenre.

takarítás

1. Portörlés: A portörlés az egyik leglátványosabb művelete a heti takarításnak, emellett pedig a por az a fajta kosz, amely a legszembetűnőbben jelzi, ha bepiszkolódott az otthonunk, ezért alaposan bánjunk el vele. Használhatunk tollseprűt, mikroszálas törlőruhát, vagy bármilyen rongyot, kinek mi a kézenfekvő. A lényeg, hogy bármelyiket is válasszuk, időről-időre rázzuk ki, hiszen a magukba szívott port el kell távolítani.

2. Üvegfelületek takarítása: Ezt a pontot ne tessék félreértelmezni. Nem azt mondom, hogy hetente egyszer le kell takarítanunk az ablaktáblákat, de a látható foltoktól érdemes megszabadulni. Fújjunk egy kevés Clin-t, vagy ecetes vizet egy papírtörlőre, járjuk körbe a lakást, vizsgáljuk meg az üvegfelületeket, majd ahol szükséges, töröljük le a foltokat, ujjlenyomatokat. Ez a lépés vonatkozik a TV üvegképernyőjére, a tükrökre, de még a sütő üveglapjára is.

3. Kilincsek és villanykapcsolók fertőtlenítése: Ezek azok a területek, ahol rengeteg kórokozóval találkozhatunk, és az a gyanúm, legtöbbünk nem most kezet minden villan le- és felkapcsolás után, vagy kilincs érintése esetén. Egy nedves ruhát itassunk át általános tisztítószerrel, és töröljük le a kritikus felületeket. Ha kíváncsiak vagyunk, milyen lett az eredmény, használjunk fehér rongyot, meg fogunk lepődni a törölgetés utáni színén.

4. Fürdőszoba: A fürdő az a helyiség, ahol nem szabad hanyagnak lennünk. Heti takarítás ide, vagy oda, itt mindig legyünk nagyon alaposak. Ha egy flakonba 1/4 rész ecetet és 3/4 rész vizet öntünk, már el is készítettük a tisztítószert, amelyet az egész fürdőszobában használhatunk. Súroljuk át a kádat és a mosdókagylót, töröljük át a WC ülőkét, majd alaposan keféljük ki. Ha a WC kefe tartóba is öntünk egy kevés tisztítószert, akkor azt is fertőtleníthetjük, és minden használat során tisztítjuk vele a mellékhelyiséget.

5. Konyha: A konyhában két kritikus területet érdemes megemlíteni, mégpedig a mosogató-szárító párost, és a gáztűzhelyet. Ha a főzőlapot minden használat után letisztítjuk, most nem lesz nehéz dolgunk, de hetente egyszer mindenképp érdemes konyhai általános tisztítószerrel kezelni a felületet. Ha a sütőbe makacs szennyeződések vannak, sikáljuk ki ezt is. Az edényszárítót ecetezzük ki, hagyjuk állni fél órát, majd alaposan mossuk le. A mosogató takarítása hasonlóan történik.

6. Porszívózás és felmosás: Végül, de nem utolsósorban tegyük fel az i-re a pontot. Alaposan porszívózzunk fel, ne hagyjuk ki a kárpitozott felületeket sem, majd mossunk fel. A fürdőszoba kapcsán említett ecetes-vizes tisztítószer párost a felmosáshoz is használhatjuk, csak alaposan hígítva, valamint tehetünk hozzá néhány csepp illóolajat is, így kellemes illatot varázsolhatunk az otthonunkba.

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!