Amikor elköltöztem a szüleimtől, és elkezdtem saját háztartást vezetni, rájöttem, hogy a nagybetűs Élet korántsem fenékig tejfel. Végeláthatatlan maximalizmusom okán görcsösen azon izgultam folyton, vajon maradt-e pókháló valamelyik sarokban, vagy biztos az összes szekrény tetejét letöröltem-e, emellett pedig állandó lelkiismeret furdalás gyötört, ha egy csészét betettem a frissen kitakarított mosogatóba. Így a hónapok során eljutottam odáig, hogy a lakásomat már nem pihenésre, kikapcsolódásra használtam, hanem másodlagos munkahelyként, egyfajta “kötelezettségként” tekintettem rá, ahol a házimunkát napi rendszerességgel és tökéletes precizitással kell (Muszáj!) elvégezni. Idővel rájöttem, hogy ezzel a takarítás lázzal, és Lakáskultúra címlapjára való tisztaságmániával csak magamat fogom az őrületbe kergetni. Ezért kidolgoztam egy rendszert, melynek segítségével fenntartható tisztaságot teremtek az otthonomban, anélkül, hogy lelkiismeret furdalás gyötörne. A programom lényege az volt, hogy naponta belátható ideig végzek egy előre meghatározott házimunkát, majd ha elvégeztem, leülhetek, hiszen mára végeztem.
Ahhoz, hogy egy gördülékenyen működő háztartási rendszert dolgozzunk ki, elengedhetetlen az alapos tervezés és szervezés. Tudnunk kell, mikor, mire futja az időnkből, energiánkból, kedvünkből (?) és ennek alapján felosztani a teendőket. A háztartások feladatait 3-4 nagyobb teendőcsoportra oszthatjuk fel. Vannak a napi, heti, havi, és éves-féléves feladatok (nagytakarítás). A napi feladatokat hajlamosak vagyunk elsumákolni, pedig még csak fél órát sem vesznek igénybe. Jó módszer, ha beállítjuk a mobilunkon az ébresztőórát egy olyan időpontra, amikor biztosan tudjuk, hogy nem lesz fél óráig semmi dolgunk. Amikor az ébresztő megszólal, álljunk neki a napi feladatoknak, így elkerülhetjük a halogatást, hiszen feketén-fehéren ott lesz előttünk, mi a feladat. Na de melyek ezek a napi rutinfeladatok? Lássuk!
2. Ne feledkezzünk meg a napi rutinunk során a lakás ékeiről, a virágokról sem! Vezessünk viráglocsolási “Milyen gyakran?” naplót, így egy pillantás alatt tudni fogjuk, melyik virágnak mikor van szüksége vízre.
3. Mosogatás. A mosogatásról úgy gondolom, szinte egyértelműen a napi feladatok közé tartozik, de úgy gondoltam, néhány mondatot ez is megér. Több lehetőségből választhatunk: A legegyszerűbb, ha minden étkezés után elmossuk az edényeket. Ez a módszer helyénvaló, ha naponta 2-szer, 3-szor étkezünk. Na de mi van akkor, ha 2 lurkót, 1 kutyát, egy mindig éhes férjet kell etetni, valamint a szomszéd nénit is megkínáltuk egy kávéval? Ez azt jelentené, hogy napjában 4-5 alkalommal biztosan mosogatnunk kéne, amely egy átlagos ember napjából rengeteg időt elvesz. Tuti módszer, ha az első étkezés után teleengedjük a mosogatót mosogatószeres vízzel, és ebbe dobáljuk bele a szennyest minden alkalommal, végül az egészet az utolsó (esti) étkezés után mossuk el. A víz hatására a szennyeződések kellően feláznak, így könnyű dolgunk lesz, és biztosan gyorsabban végzünk, mintha egész nap mosogatnánk. Plusz tipp: Töltsük ki a holtidőket! Például ha főzünk, de már minden fogás megfőtt, csak a tésztára kell várni még 5 percet, álljunk neki ebben az 5 percben elmosogatni. Jutunk, ameddig jutunk, de megkönnyítjük a saját dolgunkat, és később jóval kevesebb lesz a tennivalónk.
4. A napi feladatok közé tartozik még a beágyazás is. Az ágy központi helyet foglal el a hálószobában, ezért ez az első dolog, ami szembetűnik, tehát tartsuk mindig rendben. Ha csak a takarót és a párnákat rendezgetjük el picit, máris látványos eredményt érhetünk el. Ha viszont egy ágytakarót is beszerzünk, ami passzol a szoba színeihez, hangulatához, akár önálló dekorációs elemként is szolgálhat.
5. Ha kisállatunk, vagy gyermekeink vannak, indokolt a napi porszívózás. Ez persze nem azt jelenti, hogy órák hosszán át porszívózzunk ki minden zugot a lakásban, csupán az igénybe vett területekre fordítsunk figyelmet. Ilyen terület lehet az ebédlőasztal körüli rész, vagy a konyhapult melletti padló. Figyeljük tudatosan, a lakás mely részén mennyi piszok keletkezik naponta, és csak ezekre a területekre koncentráljunk. Ha kevésbé koszolódnak a kritikus területek, egy kézi sepréssel is helyettesíthetjük a porszívózást.
A fenti rövid lista nem vesz igénybe napi 30 percnél több időt, de látványos eredményt kapunk és nem kell aggódnunk akkor sem, ha váratlan látogató esik be hozzánk!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: